fbpx

STRATEGIA KOMUNIKACJI

Relacje z mediami, jako element zyskiwania przewagi konkurencyjnej

Media mogą być skutecznym kanałem dotarcia do nowych grup docelowych oraz zyskiwania przewagi konkurencyjnej. Klucz do sukcesu to najpierw dobry plan komunikacji, a jednym z jego elementów efektywne działania z obszaru relacji z mediami. Jest to możliwe, a co najważniejsze skuteczne w czasach COVID-19. Dobra komunikacja strategiczna i public affairs to element zyskiwania przewagi konkurencyjnej.

„Aż 95% konsumentów potwierdza, że przeznacza w domu więcej czasu na korzystanie z mediów. Przede wszystkim częściej zapoznaje się z doniesieniami medialnymi, ale też intensywniej korzysta z usług streamingowych, używa komunikatorów i mediów społecznościowych oraz wrzuca do sieci materiały wideo. O tym, po jakie media sięgają konsumenci, decyduje m.in. przynależność do grupy wiekowej. Przedstawiciele pokolenia Z (16–23 lata) siedem razy częściej niż członkowie pokolenia powojennego wyżu demograficznego (57–64 lata) przyznają się do intensywniejszego korzystania ze streamingu muzyki. Ci drudzy z kolei dłużej oglądają telewizję – czytamy w tekście opublikowanym na stronie ICAN Institute.

Te dane są najlepszym argumentem na to, że działań związanych z komunikacją poprzez media nie warto przerywać. Więcej. To dobry moment, aby je rozpocząć, bo to konkretne korzyści dla organizacji oraz jej lidera.

Planowanie strategii komunikacji. Firmy, ze względu na prowadzoną strategię komunikacji, możemy podzielić na dwie grupy.

W pierwszej są te, które prowadzą stałą i konsekwentną komunikację zewnętrzną poprzez media. W ich przypadku pojawienie się COVID-19 nie zmieniło zbyt wiele. Oczywiście, pierwotnie przygotowane plany działania, musiały zostać zmodyfikowane, ale jeżeli tylko temat i punkt widzenia były interesujące dla mediów, to dzięki wypracowanym wcześniej relacjom z dziennikarzami wyznaczony cel został osiągnięty.

W drugiej grupie są firmy, które szukając nowych kanałów komunikacji, które pozwoliłby im dotrzeć do grup docelowych, decydowały się na rozpoczęcie działań poprzez istniejące portale internetowe, telewizję czy prasę.

Koronawirus bezdyskusyjnie zmienił otaczającą nas rzeczywistość. To dobry moment, aby mówić o tym, jak firma radzi sobie z odnajdywaniem się w nowej rzeczywistości, a także komunikować, które z rozwiązań okazały się dźwigniami biznesowymi i będą budowały jej biznes w przyszłości.

Dlaczego warto to robić? Jakie korzyści dzięki prezentowaniu swojej opinii w mediach odnosi organizacja oraz jej lider?

  • Zrozumienie i większa akceptacja dla decyzji, jakie podejmowane są wewnątrz organizacji, dzięki kontrolowaniu narracji przekazu. Mimo trudnej sytuacji to przestrzeń na wzmocnienie pozycji lidera. Żeby rzeczywiście tak było, konieczna jest spójność w komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej, co zresztą jest drogą do sukcesu nie tylko w tym obszarze.
  • Wzmocnienie relacji z grupą interesariuszy oraz działań sprzedażowych (komunikacja jest ważna w szczególności na etapie podjętych już negocjacji w procesie sprzedażowym). 
  • Media to jedno z narzędzi budowania twojej pozycji, jako lidera opinii (wywieranie wpływu na właścicieli, inwestorów, pracowników, klientów, instytucje).  Warto to wykorzystać właśnie teraz, kiedy docierają one do rekordowej liczby odbiorców, a co daje duże przełożenie na zasięg i wpływ.

TVN 24, Puls Biznesu, Newsweek, TOK FM, Rzeczpospolita – to przykłady tylko kilku klientów, dla których w ostatnim czasie eksperckich wypowiedzi udzielili nasi klienci.

Jeżeli szukasz wsparcia w obszarze relacji z mediami skontaktuj się z nami: kontakt@koboldpr.pl.