Fundacja Bliżej Szczęścia

Bliżej szczęścia to znaczy czego?

To była piękna przygoda. Przyjemnie jest pracować z ludźmi pełnymi pasji i zaangażowania, a z takimi spotkaliśmy się w tym projekcie. KOBOLD. został poproszony o pomoc w zwiększeniu rozpoznawalności Fundacji „Bliżej Szczęścia”, która, po pięciu latach działania zdecydowała o wyjściu z lokalnego kadru, z którym była kojarzona.

6
miesięcy intensywnej współpracy

13
szkoleń tematycznych dedykowanych zespołowi fundacji

17%
przyrostu liczby fanów na facebooku

18
publikacji w mediach, po finale edycji „Pomaganie przez Odkręcanie”

Przegląd działań fundacji i audyt komunikacyjny  dały nam informację na temat potrzeb

Specyfiką fundacji było wielowątkowe działanie, zaangażowanie w wiele inicjatyw, chęć pomocy wielu. Dodatkowo, zarządowi nie zależało na promocji, starał się być skuteczny w niesieniu pomocy, nie nagłaśniając działań. Tak więc, zaczęliśmy od początku. Spotykaliśmy się z zespołem fundacji bardzo często, rozmawialiśmy, zapisywaliśmy nasze przemyślenia i pomysły, wymyślaliśmy fundację na nowo.

Kluczową była odpowiedź na pytanie: kim i po co jesteśmy?

Podczas warsztatów zbudowaliśmy misję, wizję i wypisaliśmy wartości przyświecające fundacji.

Misja

Jesteśmy blisko naszych podopiecznych, wspierając ich w pokonywaniu barier i dając im nadzieje na lepsze życie.

Wizja

Dzięki rozwijanym projektom chcemy dotrzeć do jak największej liczby potrzebujących osób.

Wartości

  • Odpowiedzialność – dobro naszych podopiecznych jest dla nas najważniejsze;
  • Zaangażowanie- podchodzimy indywidualnie do każdego podopiecznego i szukamy najbardziej dostosowanych form pomocy;
  • Empatia- rozumiemy sytuacje osób chorych i wychodzimy im naprzeciw;
  • Wiarygodność- nasze działania są przejrzyste;
  • Otwartość- nie boimy się wyzwań.

To pozwoliło nam na określnie kierunków dalszego jej rozwoju i identyfikację adresatów jej działań. Zdecydowaliśmy, że będziemy kontynuować dwa sztandarowe projekty:

  • Wyznaczający kierunek, ogólnopolski projekt wsparcia osób cierpiących na choroby neurologiczne „NeuroMocni”. Dla tego projektu powstał nowy system identyfikacji wizualnej oraz rozpisaliśmy ten projekt na nowo.
  • „Pomaganie przez Odkręcanie” – ogólnopolski projekt, angażujący 700 partnerów biznesowych i społecznych, polegający na zbiórce plastikowych nakrętek, ich sprzedaży do recyklingu i pozyskiwaniu środków na pomoc beneficjentom fundacji

Będą one wspierane cyklicznymi akcjami takimi jak maratony zumby – „Tańczę – Pomagam” i zbiórka 1% podatku.

Architektura komunikacji

Równolegle toczyło się życie fundacji, biegły wyselekcjonowane projekty, odbywały się szkolenia i warsztaty przygotowane dla zespołu fundacji, służące budowaniu nowych kompetencji. W sposób szczególny skupiliśmy się na komunikacji z partnerami, beneficjentami i szerokim odbiorcą. Zmieniliśmy stronę internetową, stała się przyjazna, bardziej czytelna i intuicyjna. Zintensyfikowaliśmy komunikację w mediach społecznościowych.

Samej fundacji również nie ominęły zmiany. Korekcie graficznej poddane zostało logo i narzędzia komunikacyjne. Wprowadziliśmy nowe zasady pracy i zarządzania projektami, w oparciu o użyteczne narzędzia dedykowane projektom.

 

Symbolicznym podsumowaniem naszej półrocznej współpracy był finał letniej edycji projektu „Pomaganie przez odkręcanie”, który odbył się w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej nr 3 w Sosnowcu. Środki pozyskane ze zbiórki nakrętek sfinansowały remont i wyposażenie pomieszczeń placówki. Podczas tej uroczystości Fundacja „Bliżej Szczęścia” wystąpiła już w nowej odsłonie i tak zaprezentowała się licznie zebranym mediom.

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

Powracając do tytułowego pytania – bliżej szczęścia czyli czego?

Świętując swoje pięciolecie, fundacja przeprowadziła sondę uliczną, pytając przechodniów czym dla nich jest szczęście. Odpowiedzi były zaskakujące i proste. Nie było wygranej w totolotka ani wyjazdu w egzotyczne, ciepłe kraje. Pojawiła się radość z przeżywania rzeczy prostych, cieszenia się chwilą. Najczęściej pojawiało się życzenie posiadania zdrowia przez siebie i najbliższych. Tam, gdzie to szczęścia jest daleko, Fundacja „Bliżej Szczęścia” pomaga w jego przybliżeniu.