Czytelnia

Efektywna komunikacja kluczowa dla procesu realizacji projektów.

Efektywna komunikacja w grupie to kluczowy element realizacji projektów. Niezależnie od tego, jakie stanowisko zajmuje się w firmie – każde wymaga zaangażowania w relacje między współpracownikami. Taką strategię przyjęła firma Bosch, dla której wraz z partnerem Mobee Dick zrealizowaliśmy projekt szkoleniowy.

Wyobraźmy sobie firmę, zatrudniającą setki pracowników, na różnych stanowiskach. Każde stanowisko tylko pozornie jest samodzielne i samowystarczalne. W rzeczywistości sukces jednego działu przekłada się na sukces kolejnego. Dlatego tak ważna, na każdym poziomie organizacji jest KOMUNIKACJA, zarówno wewnątrz grupy, jak i między grupami pracowniczymi. 

Efekty

Firma Bosch zgromadziła na warsztatach ponad 40 osób, z różnorodnych stanowisk – od pracowników produkcyjnych, po stanowiska kierownicze. 

Proces realizacji projektów to nie tylko wykonywanie zadań przypisanych do stanowiska. Kluczem do efektywnej pracy zespołowej jest skuteczne konstruowanie komunikatu. Warsztaty przeprowadzone w firmie Bosch nie tylko wpłynęły na rozwój kultury organizacji, ale również usprawniły kanały komunikacji między pracownikami wewnątrz grupy pracowniczej, jak i pomiędzy działami. Pracownicy mieli okazję rozwinąć swoje kompetencje miękkie oraz dostali narzędzia, które pomogą rozwiązywać konflikty na poziomie interpersonalnym – Agnieszka Ślęzak, specjalista komunikacji interpersonalnej w Kobold.

Pracownicy zapoznali się z różnymi stylami komunikacji oraz sami zweryfikowali to, którym stylem posługują się w pracy i na co dzień. Pozwoliło im to zrozumieć proces konstruowania komunikatu, tak aby na pewno został odebrany w sposób zgodny z oczekiwaniami.